Wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce i na Zamek Królewski na Wawelu

Dnia 22 listopada 2017 r. Filia Biblioteki Publicznej w Trzcińcu wspólnie z Klubem Seniora Trzciniec zorganizowała wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce i na Zamek Królewski na Wawelu.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Wieliczki. Kopalnia jest naprawdę imponująca. Do wnętrza zeszliśmy po 450 drewnianych schodach. Następnie pod opieką przewodników zwiedzaliśmy najciekawsze miejsca m.in.: szyb Daniłowicza, muzeum podziemne, kaplicę św. Kingi ze zdobiącymi ją jedynymi w swoim rodzaju dziełami sztuki, solankowe podziemne jeziora. Obejrzeliśmy dawne narzędzia górnicze, środki do transportu soli oraz urządzenie do odwadniania kopalni. Dowiedzieliśmy się m. in., że do pracy w kopalni były wykorzystywane konie i usłyszeliśmy, że największym zagrożeniem dla pracujących górników był i jest metan, który powoduje wybuchy i pożary. Skorzystaliśmy też z możliwości przejazdu podziemną kolejką szynową. W trakcie zwiedzania mogliśmy kupić pamiątki lub skorzystać z oferty podziemnej restauracji. Na powierzchnię wyjechaliśmy windą. Po pożegnaniu Wieliczki pojechaliśmy na Wawel.

Zwiedzanie zaczęliśmy na parterze, gdzie obejrzeliśmy trzy sale- apartamenty wielkorządców krakowskich. Następnie pokonaliśmy dwa piętra aby zobaczyć pozostałą część ekspozycji. Znaleźliśmy się na piętrze noszącym nazwę piano nobile. Mieściły się tu sale reprezentacyjne, w których organizowano różne oficjalne uroczystości. Pani przewodnik przybliżyła nam historię tego miejsca opowiadając o monarchach przyjmujących delegacje, udzielających audiencji i sprawujących sądy.

Zwiedzając największą w całym zamku salę Senatorską, słuchaliśmy o ważnych zgromadzeniach państwowych, przyjęciach , balach, uroczystościach dworskich i ślubach królewskich, a także podziwialiśmy oryginalne arrasy utkane w 2 połowie XVI wieku w Brukseli wykonane na zamówienie króla Zygmunta Augusta. Klimat dawnych wnętrz, przywoływały włoskie meble z XVI I XVII wieku oraz obrazy przedstawiające portrety królów, członków ich rodzin oraz obrazy historyczne. Po opuszczeniu zamku zajrzeliśmy jeszcze do katedry wawelskiej miejsca koronacji królów Polski i ich wiecznego spoczynku. Pochowani są w niej m.in.: biskupi krakowscy, prawie wszyscy królowie od Władysława I Łokietka do Stanisława Leszczyńskiego (łącznie 17 królów wliczając Jadwigę i Annę Jagiellonkę) i członkowie rodzin królewskich oraz wodzowie, przywódcy polityczni i wieszcze narodowi (np. Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki). Na deser został nam spacer po krakowskiej starówce, rzut okiem na ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim i zakup pamiątek w Sukiennicach.

W wyjeździe wzięli udział czytelnicy bibliotek i członkowie Klubów Seniora w Trzcińcu i w Lisowie.

wieliczka2017