Podsumowanie projektu KMD

30 września miało miejsce niezwykle ważne wydarzenie dla naszej gminy – spotkanie z okazji podsumowania projektu „Książka Moim Drogowskazem” realizowanego w ramach Programu Partnerstwo dla książki.

Gminna Biblioteka Publiczna w Lubartowie we współpracy partnerskiej z Fundacją My Evergreen pozyskała dofinansowanie w kwocie 41 900,00zł ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzące z Funduszu Promocji Kultury. Projekt „Książka moim drogowskazem” skierowany był głównie do dzieci i młodzieży z terenu Gminy Lubartów. Celem projektu było ożywienie przestrzeni publicznej na wsi wokół idei czytelnictwa i współczesnej roli biblioteki. Gdzie poprzez książki chcemy rozbudzić ciekawość i zachęcać do udziału w imprezach kształtujących nawyki czytelnicze oraz uczestnictwo w kulturze.

Spotkanie uczestników projektu, organizatorów i zaproszonych gości odbyło się w sali widowiskowej Filii Bibliotecznej w Lisowie. Po przywitaniu odtworzony został film przybliżający postać i twórczość Tadeusza Gajcego, którego utwory były muzyczną inicjatywą projektu. Następnie na żywo odbył się recital Piotra Dąbrówki muzyka – wokalisty, kompozytora, autora tekstów, laureata wielu konkursów i festiwali m.in. Studenckiego Festiwalu Piosenki. Audytorium w skupieniu przysłuchiwało się zaprezentowanym utworom nagradzając je gromkimi brawami.

Po znakomitym koncercie Piotra Dąbrówki nadeszła pora na refleksje i przedstawienie dotychczasowych osiągnieć związanych z realizacją projektu oraz zaprezentowanie pierwszego z utworów.

Wiersz Tadeusza Gajcego „Modlitwa za rzeczy” był inspiracją do stworzenia ścieżki dźwiękowej przez uczestników projektu podczas warsztatów muzycznych i produkcji muzycznej. Dzięki nim powstał fantastyczny utwór muzyczny z wybranych i zarejestrowanych przedziwnych dźwięków na ulicy wyszukanych przez młodzież.

Drugą muzyczną inicjatywą był utwór „Bajka druga” do słów Tadeusza Gajcego.

Twórczość Tadeusza Gajcego zyskała jeszcze jedną oprawę muzyczną stworzoną przez uczestników projektu. Wiersz „Epitafium” podczas realizacji projektu był interpretowany w przeróżny sposób na wszystkich warsztatach : muzycznych, dziennikarskich, plastycznych, aktorskich, a także filmowych - w nagrywaniu teledysku do utworu, który podobnie jak płyta ukaże się już w drugiej połowie października. Pod sam koniec spotkania zaprezentowane zostały materiały z planu filmowego making of Epitafium oraz fragmenty oprawy muzycznej trzech utworów.

Pomiędzy prezentacją z przebiegu realizacji projektu a efektów końcowych, przed widownią wystąpił także Mirosław Majewski - aktor o specjalności estradowej związany z lubelskim Teatrem Kameralnym. Przedstawił monodram wg opowiadania Romana Brandstaettera „Ja jestem Żyd z Wesela” o karczmarzu z Bronowic Małych, który wszyscy obejrzeli z zainteresowaniem i wzruszeniem.

Organizatorzy tego popołudnia przygotowali jeszcze jedną miłą niespodziankę – wystawę selfie z książką. Zdjęcie z ulubioną książką można było sobie zrobić w Tygodniu Bibliotek oczywiście w ramach projektu, a teraz zabrać pamiątkę do domu.

Pod koniec spotkania był okolicznościowy poczęstunek i podziękowania.

Ostateczne zakończenie projektu przewidziano na dzień 31 października 2017r . Na tym etapie wszyscy uczestnicy projektu otrzymają pamiątkowe jego rezultaty powstałe w wyniku realizacji: płytę z teledyskiem, folderek oraz torbę z nadrukiem logo projektu.

Poprzez realizację projektu ”Książka moim drogowskazem „Gminna Biblioteka Publiczna w Lubartowie chce uświadomić młodym ludziom, że książka może być ważnym elementem i stylem życia, natomiast biblioteka może stać się sercem miejscowości, w której ona funkcjonuje.

ppkmd 01

ppkmd-02.jpg

ppkmd 03