Tydzień Bibliotek - Biblioteka Skrobów

Tydzień  Bibliotek jest ogólnopolską akcją popularyzującą   książki i czytelnictwo, organizowaną przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Tegoroczna edycja odbywała  się  pod hasłem "Biblioteka inspiruje".  Dnia 11.05 2016 r. odbyła się prelekcja "Piękno minerałów" geologa. Miłosza Hubera.

W jej ramach prezentowane były minerały, ich właściwości oraz ciekawostki o nich. Uczestnicy głównie uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej w Skrobowie przynieśli  swoje okazy w celu obejrzenia kamieni  pod kierunkiem fachowca.

Dnia 12.05 .2015 występował natomiast  Teatr  Edukacji i Profilaktyki ”Maska  z Krakowa w spektaklu „Skradzione mądrości”. Przedstawienie opowiadało historię Skrzata, który był pochłonięty literaturą do tego stopnia, że niemal nie zauważał  prawdziwego świata. Nie przeżywał prawdziwych przygód, nie miał prawdziwych przyjaciół. Kiedy Sowa ukradła cały jego księgozbiór, żeby stać się prawdziwym „symbolem mądrości”, Skrzat postanowił go odzyskać. Wyruszył na prawdziwą przygodę. Na swojej drodze spotykał  Biedronka Donka, tajnego agenta, który próbował  rozwikłać zagadkę książek znikających w całym Królestwie. Donek nie czytał, miał  słabą wyobraźnię, nie potrafił  logicznie myśleć, więc pomoc mądrego Skrzata okazała się niezbędna. Razem wyruszają pokonać Sowę, a przy okazji nauczyć się czegoś od siebie nawzajem. Kiedy Donek został schwytany przez Sowę, Skrzat musiał stawić jej czoła sam. Wyzywał  ją na pojedynek  wiedzy o książkach, który wygrał. Skruszona Sowa dowiedziała się, że nie trzeba kraść książek, żeby je przeczytać – wystarczy skorzystać z biblioteki. Donek postanowił więcej czytać, żeby być mądrzejszym, a Skrzat przekonał się, że prawdziwy świat również  wart jest uwagi, bo można spotkać wiernych przyjaciół i przeżyć wspaniałe przygody. To spektakl, z którego dowiadujemy  jak niezwykły wpływ  na dzieci  ma obcowanie z literaturą. Książki bowiem rozwijają ich wyobraźnię, zdolność myślenia, powiększają zasób słownictwa i wiedzę o otaczającym świecie. „Skradzione mądrości” to pełna humoru i akcji opowieść o tym, że każda przeczytana książka jest prawdziwą przygodą. Występ skierowany był  do licznie zgromadzonych  uczniów około 60 dzieci z klasy I-III ze  Szkoły  Podstawowej w Skrobowie wraz z nauczycielami. Uśmiechy na twarzach  i aktywne uczestnictwo dzieci w przedstawieniu  świadczyły, że występ należał do  udanych a przede wszystkim miał charakter pouczający.

W  ramach Tygodnia Bibliotek, Gminna Biblioteka Publiczna w Lubartowie  przygotowała ofertę również dla swoich najaktywniejszych czytelników dorosłych. Dnia 15.05.2016, 60- osobowa grupa Czytelników  ze wszystkich Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubartowie udała się na wycieczkę do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Warto wspomnieć, że rok  2016 ogłoszony jest Rokiem Henryka Sienkiewicza, przypada 100 rocznica śmierci pisarza. Wycieczkę zaszczyciły  swoją   obecnością:  Pani Sekretarz Gminy Lubartów Katarzyna Brzozowska, oraz Pani Dyrektor  Beata Wilczyńska, sprawująca pieczę nad całokształtem wydarzenia. Wycieczka rozpoczęła się od uczestnictwa  we mszy świętej i zwiedzania Sanktuarium  Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku –Kamiennej z cudownym  Obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej wierną kopią Obrazu z Wilna. Kolejnym etapem wycieczki  był Dąb Bartek,  to najsłynniejsze polskie drzewo. Dąb stoi w Zagnańsku w województwie świętokrzyskim. Drzewo stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych okolicy i Gór Świętokrzyskich. Obok dębu przechodzi zielony szlak turystyczny wiodący z Bliżyna do Zagnańska.  Popularność zawdzięcza swojej budowie, ale głównie wiekowi. Okazuje się bowiem, że Dąb Bartek jest największym i najstarszym znanym w Polsce drzewem. Jego wymiary jak i wiek są rzeczywiście imponujące. Głównym celem wycieczki było zwiedzanie  Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku znajdującego  się  na terenie województwa  świętokrzyskiego, w zabytkowym pałacyku, otoczonym  parkiem.. Zobaczyć tu można gabinet, salon, jadalnię, palarnię i sypialnię pisarza. Wyposażenie stanowią oryginalne meble, obrazy, rzeźby, tkaniny i część księgozbioru Sienkiewicza. Na piętrze zorganizowana jest wystawa biograficzno-literacka poświęcona patronowi muzeum. Do najcenniejszych zbiorów należą rękopisy, listy, pamiątki jubileuszowe, albumy i adresy kunsztownie zdobione przesyłane w dowód uznania i czci pisarza. Walorem niniejszej ekspozycji jest jej autentyzm i przedmioty bezpośrednio związane z Sienkiewiczem. Ostatnim etapem wycieczki były Kielce, tutaj obiad, oraz spacer po słynnym deptaku Henryka Sienkiewicza, reprezentacyjnej  ulicy Kielc, wytyczonej w latach 20 XIX wieku, łączy  w sobie charakter zabytkowy ze współczesnym centrum handlowym Uczestnicy wycieczki  miło  i przyjemnie spędzili  ten świąteczny czas  i planowali już nowe miejsca do odwiedzenia w  przyszłym roku.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia pod tym samym tytułem